Hakkımızda

OM Projesi olarak Türkiye'de kripto para kullanımının yaygınlaşması, merkezi olmayan sistemlerin geliştirilebilmesi ve sektörlerdeki tekelin kırılması adına, yerli kaynaklar kullanarak milli çözümler üretmeyi hedefliyoruz.

Ancak tüm dünyada kripto paraların nakit para yerine kullanılmadığını ve özellikle ülkemizde kripto para denilince yalnızca yatırım amaçlı kripto para sahibi olan insanların bulunduğunu gördük. Teknolojisi gereği, hiçbir aracı kurum veya kuruluşa bağlı kalmadan varlık transferi yapmaya imkan sağlayan kripto paraların ortaya çıkmasının üzerinden 11 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ para olarak kullanılamıyor olması bu teknolojinin altında farklı sorunların yattığının göstergesi. Bizler ülkemizde kripto para farkındalığı oluşturabilmek ve yaygın kullanımını sağlamak için çözümler geliştirmeyi düşünürken karşımıza bazı temel sorunlar çıktı. Bu sorunlar;

1- Ülkemizde ihtiyaca uygun yerli bir kripto para çözümünün olmaması

Ülkemizde ihtiyaçlarımızı karşılayacak yerli ve milli imkanlarla üretilmiş bir çözüm olmadığı için yerli imkanlarla OM Lira ismindeki kripto parayı ürettik. OM Lira kullanımı kolay olması adına Ethereum ağı üzerinde ERC-20 protokolüne ve güvenlik önlemlerine uygun şekilde üretildi.

2- Kripto para transfer ücretlerinin yüksek olması

Mevcuttaki neredeyse tüm kripto paraların işlem ücretlerinin çok yüksek olmasından dolayı insanların kripto para kullanarak ödeme yapmak istemediğini, işletmelerinse ödeme almak istemediğini fark ettik. Bu nedenle transfer işlemlerinin ilk etapta merkezi bir sistem üzerinden, ilerleyen yıllarda da Ethereum ağı üzerine inşa edilecek 2. katman blokzincir üzerinden merkeziyetsiz olarak, ücretsiz bir şekilde yapılacağı OM Cüzdan çözümümüzü geliştirdik.

OM Cüzdan ile OM Lira gönderip almak mobil bankacılık kullanmak kadar kolay, üstelik cüzdan adresine özel QR kod ile OM Lira göndermek herkesin kripto para gönderip alabilmesine imkan tanıyor.

3- Kripto paranın gerçek hayatta kullanımının ek cihaz gerektirmesi ve kolay olmaması

Birçok insan kripto cüzdanının ne olduğunu ya da nasıl kripto para transferi yapacağını bilmiyor. Kripto para transferini yapmayı bilen insanların da her seferinde yanlarında cep telefonu ya da diğer bir cüzdan olması gerekiyor. Cep telefonunun şarjı bittiği durumlarda maalesef ödeme yapmak da imkansız oluyor. Bu tarz sorunların önüne geçebilmek ve kripto para kullanımını kolay hâle getirmek için OM Kart isminde, anlaşmalı iş yerlerinde geçerli, banka kartı benzeri çözümümüzü gelitşridik.

4- Kripto paranın geçerli olduğu platformların / işletmelerin olmaması

Adaptasyonu sağlayabilmek ve kripto para kullanımını bir alışkanlık hâline getirebilmek için vatandaşlarımızın harcama alışkanlıklarını değerlendirdik. Yaptığımız değerlendirmeler ve araştırmalar sonucu Türkiye'deki insanların %70'inin her ay online yemek siparişi verdiğini gördük. kaynak Ayrıca ülkemizde bu sektörde faaliyet gösteren çok sayıda şirketin olmaması ve mevcut şirketlerden bir tanesinin sektörü tek elinde tutması misyonumuza çok uygun bir sektörü fark etmemize neden oldu. Bu nedenle hem OM Lira'nın destekleneceği hem de daha uygun fiyatlara online yemek siparişlerinin verilebileceği OM Yemek Platformu konseptini geliştirdik.

5- Ani fiyat değişiklikleri

Tüm bu çözümler kripto para kullanımının önündeki engelleri kaldırırken hâlâ, belki de en büyük sorun olan, ani fiyat değişiklikleri sorunuyla baş başa kaldık. OM Lira'nın ani fiyat değişiklikleri yaşamaması, değerinin günlük hayatta kullanıma uygun olacak oranda sabit olması ve yukarı yönlü hareketinin engellenmemesi adına OM Ödül Programı ve OM Lira Geri Alım Programı adını verdiğimiz ödül programlarını geliştirdik.

OM Ödül Programı, belirli şartları taşıyan ve OM Cüzdan kullanan kullanıcılara ödül programı kapsamında sadakat ödülü dağıtmayı hedefliyor. Böylelikle OM Lira'ya inanan kullanıcılarımızın bizlere ve misyonumuza olan inançları ödüllendirilmiş oluyor. Ayrıca ödül dağıtımı OM Lira'nın değerinin korunmasına yardımcı oluyor.

OM Lira Geri Alım Programı ise toplamda 1 milyar adet üretilmiş olan OM Liraların zaman içerisinde piyasadan geri alımını yapmayı hedefler. Bu program piyasadan aktif olarak topladığı OM Liraları geri dönüşümsüz olarak yakar. Böylece piyasadaki OM Lira miktarı her geçen gün azalır. Toplamda piyasada 100 milyon adet, yani ilk üretim adedinin 10'da 1'i kadar OM Lira kalana kadar OM Lira Geri Alım Programı devam edecektir.


OM Projesi yalnızca bir kripto para üretmeyi ya da bir online yemek siparişi platformu kurmayı hedeflemez. Bizim hedefimiz ve amacımız ülkemizde bir kripto para ekosistemi kurarak, yerli sermayenin desteklenmesi ve ülke olarak yurt dışından teknoloji ithal eden değil, teknolojik gelişmeleriyle tüm ülkelere örnek olabilecek bir Türkiye olabilmektir.

Bu yolda çok değişik zorlukların bizi beklediğini, çok şeyi değiştirmemiz gerektiğini ve gecemizi gündüzümüze katarak çalışmamız gerektiğini çok iyi biliyoruz. Bizler, gelecekteki çocuklarımıza daha iyi yarınlar bırakabilmek ve ülkemiz adına bir şeyler üretebilmek için bu sorumluluğu üstleniyor, kararlılıkla ve zorluklarla mücadele ederek bu işten alnımızın akıyla çıkacağımızı biliyoruz.

"Güzel günler, o günleri hak etmek için çok çalışanlarındır."

Osman Kuzucu
OM Lira Kurucu Ortağı