Bilgi Merkezi

GENEL BİLGİLER

OM Lira nedir?

OM Lira Ethereum ağı üzerinde çalışan, ERC-20 uyumlu bir kripto paradır. OM Lira ERC-20 destekleyen tüm kripto cüzdanları ile gönderilip alınabilir.

OM Lira toplam arzı ne kadar?

OM Lira toplamda 1 milyar adet üretilmiş olup toplam OM Lira miktarı sınırlıdır ve değiştirilemez. OM Lira teknolojisi gereği piyasadaki OM Lira miktarı dileyen herkes tarafından takip edilebilir.

OM Lira ne işe yarar?

OM Lira ile OM yemek platformu üzerinden verilen yemek siparişlerinde ve diğer OM e-ticaret platformlarında ödeme yapabilir, OM Kart’ınıza yükleyerek anlaşmalı işletmelerde OM Lira cinsinden ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca OM Lira sahibi olarak ödül kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

OM Lira'nın avantajları nelerdir?

OM çözümleri üzerinden verilen siparişlerde OM Lira ile ödeme yapılması durumunda belirli oranlarda anında indirim uygulanacaktır. Böylelikle kullanıcılarımız herhangi özel bir kampanya ya da kısıtlama olmadan OM Lira ile ödeme yaparak indirim kazanabilir.

OM Lira ödül programı nedir?

OM platformu belirli periyotlarla OM Cüzdan kullanıcılarına ödül dağıtmayı hedeflemektedir. Belirli şartları taşıyan OM Cüzdan kullanıcıları bu ödül programına katılabilir. Ödüller OM Lira cinsinden dağıtılacaktır.

OM Lira geri alım programı nedir?

OM platformu belirli periyotlarla piyasadan OM Lira satın almayı hedefler. Böylelikle piyasada talep oluşturulmuş olur. Geri alım programı ile elde edilen OM Liralar tekrar kullanılamayacak şekilde yakılır. Böylelikle piyasadaki OM Lira miktarı azalır. Geri alım programı piyasadaki toplam OM Lira miktarı 100 milyona ulaşıncaya kadar devam edecektir.

SATIŞ SÜRECİ

OM Lira Airdrop nedir?

OM Lira airdrop, kullanıcılarımıza iletişim bilgilerini bırakmaları halinde karşılıksız olarak OM Lira verilmesi olarak tanımlanabilir. OM Lira airdrop karşılığında elde edilen OM Liralardan herhangi bir ücret talep edilmez.

OM Lira referans programı nedir?

OM Lira referans programı airdrop ve satış süreçlerinde sitemize sizin referansınız ile kayıt olmuş kullanıcının yaptığı satın alma miktarına orantılı olarak bonus OM Lira kazanmanıza imkan tanıyan bir programdır. OM Lira referans programı tamamen gönüllülük esasına dayalıdır ve zorunlu değildir.

OM Lira airdrop katılımında kullanıcı başına 250 OM Lira ödül verilmektedir.

OM Lira referans oranları aşağıda gösterildiği şekildedir;

  • Airdrop katılımcı referansı -> Katılımcı başına 50 OM Lira
  • Çekirdek satış katılımcı referansı -> Referansın satın aldığı miktarın %5'i
  • Ön satış katılımcı referansı -> Referansın satın aldığı miktarın %8'i
  • Normal satış katılımcı referansı -> Referansın satın aldığı miktarın %10'u

OM Lira ön satışı nedir?

OM Lira piyasa dengesini korumak ve fiyat dalgalanmalarının ve spekülatif hareketlerin önüne geçebilmek için çeşitli evrelerde, farklı fiyatlardan satışa sunulacaktır. İlk olarak kapalı ön satış gerçekleştirilecektir. Kapalı ön satışa yalnızca airdrop - ön satış kayıt süreçleri sırasında iletişim bilgilerini bizlerle paylaşmış kullanıcılar katılabilecektir. Ön satış sürecinin amacı bizlere daha erken destek veren kullanıcılarımıza OM Lira’ya daha düşük fiyatlarla sahip olma imkanı tanımaktır.

OM Lira normal satışı nedir?

OM Lira normal satışı 3 faz şeklinde yapılacak olup her faz 28 gün sürecektir. Ayrıca her faz satışta kademeli olarak fiyat arttırılacaktır. Kademeli fiyat artışının sebebi bizlere daha erken destek veren kullanıcılarımızın daha düşük fiyatlarla OM Lira sahibi olmasına imkan tanımaktır.

Çekirdek satış, ön satış ve normal satış süreçlerinde OM Lira fiyatı belirtilen şekilde olacaktır;

  • Çekirdek satış 1 adet OM Lira = 0.04 TL (4 kuruş)
  • Ön satış 1 adet OM Lira = 0.05 TL (5 kuruş)
  • 1. Faz satış 1 adet OM Lira = 0.10 TL (10 kuruş)
  • 2. Faz satış 1 adet OM Lira = 0.15 TL (15 kuruş)
  • 3. Faz satış 1 adet OM Lira = 0.20 TL (20 kuruş)

OM Lira normal satış sürecine yasal koşulları sağlayan herkes katılabilir.

Satış süreçlerinde geçerli ödeme yöntemleri nelerdir?

OM Lira ön satış ve satış sürecinde geçerli ödeme yöntemi banka havalesi / EFT ile TÜRK LİRASI transferi olacaktır. Ayrıca farklı kripto paraların da desteklenmesi söz konusu olabilir. Farklı kripto paralar ile OM Lira satın alma Türkiye Cumhuriyeti yasal şart ve koşullarına göre değerlendirilecektir.

Kredi kartı, çek, senet veya herhangi bir üçüncü parti ödeme yöntemi kesinlikle kabul edilmeyecektir. Satış süreçlerinde para transferi esnasında, Türk Lirası cinsinden paranın gönderildiği banka hesabı müşterinin kendisine ait olmak zorundadır. Aksi takdirde banka komisyon ve transfer ücretleri düşüldükten sonra geriye kalan tutar paranın gönderildiği hesaba iade edilecektir.

ATM üzerinden yapılan para yatırma işlemleri geçersiz sayılacaktır.

OM Lira ön satış ve satış süreçlerindeki yasal koşullar nelerdir?

Satış süreçlerine katılacak tüm kullanıcılarımız 18 yaşını doldurmuş olmak ve yasal olarak OM Lira satın almaya herhangi bir engeli bulunmamak durumunda olmak zorundadır.

Ayrıca satın almadan önce bir sefere mahsus tüm kullanıcılarımız “Müşterini Bil” doğrulamasını geçmek zorundadır. Müşterini bil doğrulaması yasadışı para transferlerini ve para aklamayı engellemek adına yasal zorunluluk olan bir doğrulamadır.

Müşterini bil doğrulaması sırasında kullanıcılarımızdan; resmi kimlik veya pasaportlarında geçen isim soyisim bilgisi, doğum tarihi, e-posta adresi, kimlik belgesinin (Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı veya pasaport) ön ve arka yüzünün fotoğrafı (pasaport için yalnızca kimlik bilgilerinin yer aldığı sayfa). Bazı durumlarda kimlik bilgilerinin teyidi için kullanıcının kimliğin ön yüzü gözükecek şekilde özçekim (selfie) fotoğrafı da istenebilir.

Tüm bu bilgiler Avrupa Birliği kara para aklama ve müşterini bil uygulamaları doğrultusunda yasal zorunluluklar nedeni ile istenmektedir. Detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Müşterini bil uygulaması çerçevesinde toplanan veriler yasal veri yönetmelikleri ve zorunlulukları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki veri tabanlarında saklanacak, bilgiler incelendikten sonra en fazla 24 saat içerisinde sistemden geri dönüşü olmayacak şekilde silinecek ve yasal zorunluluklar hariç tutularak, hiçbir şekilde internet ile bağlantısı olan ortamlarda yedeklenmeyecektir. OM projesi olarak tüm kullanıcı ve müşterilerimizin kişisel verilerini en yüksek düzeyde koruma altına alacağımızı taahhüt ederiz.

MÜŞTERİLERE ÖZEL

OM Lira neden farklı?

Ülkemizde e-ticaret sektörü maalesef tekelleşme yüzünden ilerleme kaydedememektedir. Düşük komisyon oranlarına sahip alternatif projelerin olmamasından dolayı mevcut platformlar işletmelerden %15-20'ye kadar komisyon alabilmektedir. Bu yüksek komisyon oranları hem işletmelerin ürünlere yüksek fiyat yazmasına neden olup, ülkede enflasyonun artmasına yol açmaktadır. Ayrıca büyük işletmeler ile rekabet edemeyen ve %15'e varan komisyonlar yüzünden kâr edemeyen küçük işletmeler sistemin dışına itilmektedir.

OM projesi küçük büyük fark etmeksizin tüm restoran ve diğer işletmelerinin komisyon oranlarını dert etmeden OM çözümlerine üye olabilmesini hedeflemektedir. Rekabetçi yapısı ile daha düşük komisyon oranları sunabilen OM projesi daha fazla restorana erişebilecek ve aynı ürünler için farklı platformlara kıyasla daha düşük fiyatlar sunabilecek.

OM projesini değerli kılan OM Lira ise siparişlerde kullanılabilecek ve OM Lira ile ödeme yapılan siparişlerde üye işletmeden alınacak komisyon oranı müşterilere doğrudan indirim olarak yansıyacak. Böylelikle ödeme yöntemi olarak OM Lira'yı tercih eden kullanıcılarımız hâlihazırda farklı platformlara göre daha uygun fiyatlı olan menü ve ürünler üzerinden ikinci bir indirim kazanmış olacak.

OM Lira'nın gerçek hayatta bir kullanım alanının olması, Ethereum tabanlı bir kripto para olması ve dileyen kullanıcılar satın aldıkları OM Liraları diledikleri gibi transfer edebildikleri için diğer sadakat veya özel puanlama sistemlerinden daha avantajlıdır. Ayrıca belirli şartları taşıyan kullanıcılarımız belirli dönemlerde farklı ödüller elde edebilecekler. Böylelikle sadakat puanları transfer edilebilen ödüllere dönüşmüş olacaktır.

OM Lira'nın kullanım alanı geniştir. Yalnızca yemek siparişleri değil, ilerleyen dönemlerde farklı sektörlerde de ödeme yöntemi olarak kullanılmasının önünde hiçbir engel yoktur. OM Cüzdan sahibi herkes dilediği gibi transfer ücreti ödemeden OM Lira gönderebilir ve ödeme yapıp ödeme alabilir.

Nasıl OM Lira elde edebilirim?

OM Liralar öncelikli olarak airdrop (ücretsiz OM Lira dağıtımı) ve referans yöntemi ile karşılıksız olarak kullanıcılara dağıtılacaktır. Ardından çekirdek satış ve ön satış süreci ile toplamda 150 milyon adet OM Lira satışa sunulacaktır.

Çekirdek satış ve ön satış aşamasının ardından, 3 faz şeklinde normal satış süreci olacaktır. Normal satış sürecinde her fazda kademeli olarak OM Lira fiyatı arttırılacaktır. Böylelikle bizlere daha önce destek veren yapan kullanıcılarımız ödüllendirilmiş olacaktır.

Airdrop, referans, çekirdek satış, ön satış ve 3 faz satış sürecinden sonra OM Liralar yalnızca OM platformu üzerinden verilen siparişler, platform üzerindeki kampanyalar ve anlaşmalı borsalardan satın alınarak elde edilebilir.

OM Lira sahibiyim, OM Liralarımı ne zaman transfer edebilirim?

Airdrop ve referans aşamalarında elde edilen OM Liralar 1 Ocak tarihinden sonra airdrop portalı üzerinden kullanıcının belirttiği cüzdana transfer edilecektir. Satış aşamalarında satın alınan OM Liralar ise çekim talebine istinaden 72 saat içerisinde kullanıcının belirttiği cüzdana, kullanıcı SMS onayından sonra, transfer edilecektir.

Satın alınan veya airdrop & referans programından elde edilen OM Liralar, piyasa dengesinin korunabilmesi, teknik sorunların çözülebilmesi ve diğer yasal nedenlerden dolayı bekleme periyoduna tabi olacaktır.

Bekleme periyodu airdrop ve referans OM Liraları için maksimum 9 ay, çekirdek satış sürecinde elde edilen OM Liralar için maksimum 12 ay, ön satış ve 3 faz satış aşamalarında elde edilen OM Liralar için maksimum 4 ay şeklinde olacaktır. Yine bu süreler de topluluk talebi, UNISWAP borsasında listelenme ve diğer operasyonel nedenlere göre öne çekilebilir. Bekleme periyodu tüm OM Liralar için aynı anda sona erecektir.

Neden bekleme süreci var?

Ani değer kayıpları ya da piyasadaki spekülatif hareketlerin önüne geçebilmek için satın alınarak ya da airdrop ile elde edilmiş OM Liralar bekleme periyoduna tabidir. Bu bekleme periyodu içerisinde kullanıcılar tarafından hiçbir transfer işlemi gerçekleştirilemeyecektir.

OM Lira hisse senedi midir?

OM Liralar hisse senedi değildir. OM Lira sahibi olmak çeşitli kampanyalara katılmaya ve ödül kazanmaya imkan tanısa da kesinlikle hisse senedi değildir ve hiçbir şart veya koşul altında OM Projesi ve Open Money Teknoloji ve Yatırım A.Ş. içerisinde OM Lira sahibine yönetim, söz veya denetim hakkı vermez.

OM Projesi saadet zinciri midir?

Kesinlikle hayır. OM Lira satın alan kişilere hiçbir şekilde belirli oranlarda sabit getiri sözü vermez. OM Lira sizlerden farklı insanlara referans olmanızı zorunlu olarak talep etmez. OM Lira kesinlikle sabit gelirli saadet zinciri modeli olarak algılanmamalıdır. Satın alınan OM Liralar tıpkı diğer kripto paralar gibi piyasa riski taşır.

OM projesinin amacı kullanıcılara gelir dağıtmak değildir. OM Projesi öncelikli olarak online yemek siparişi ve diğer e-ticaret sektörlerinde oluşan tekelleşmenin kırılması ve kabul edilebilir komisyon oranlarıyla daha fazla işletmenin daha fazla müşteriyle uygun fiyatlarla ticaret yapabilmesini ve ülkemizde kripto para kullanımının yaygınlaşmasını ve blokzincir tabanlı çözümler geliştirilmesini hedefler. OM Lira geri alım ve ödül programları yalnızca bizlere destek veren, projemize inanan kişilere ödül verebilmeyi hedefler.

İŞLETMELERE ÖZEL

OM Platformuna hangi işletmeler katılabilir?

Öncelikli olarak paket servis hizmeti veren restoran işletmeleri OM Platformuna katılabilir. 2021 yılında evlere servis hizmeti veren bakkal, market ve süpermarketlerin de sisteme katılmasına imkan tanımayı planlıyoruz.

OM Platforuma neden katılmalıyım?

OM Platformu Türkiye'nin ilk kripto para tabanlı gerçek hayat projesi olarak müşterilerin online yemek siparişi verebilmesini sağlar. OM Platformuna katılarak daha fazla müşteriye ulaşma ve daha fazla sipariş alma imkanına sahip olursunuz.

OM Platforuma katılmak için gerekli şartlar nelerdir?

Tabela görseli, broşür (fiyatların açıkça göründüğü menü veya fiyat listesi), ticari ünvana ait IBAN numarası, ticaret sicil gazetesi örneği, yetkiliye ait imza sirküsü, işletmeye veya işletme yetkilisine ait iletişim numarası ve aktif bir e-posta adresi platforma katılmak için yeterlidir.

OM Platformu işletme üyeliği ücretli midir?

OM Platformuna üye olacak işletmeler kesinlikle üyelik ücreti ödemezler. Ayrıca herhangi bir günlük veya aylık üyelik aidatı yoktur. İşletmeler yalnızca OM Platformu üzerinden aldıkları sipariş başına yüzdelikli olarak komisyon ücreti öderler.

OM Platformu için bilgisayar bulundurmam gerekir mi?

OM Platformu üzerinden gelecek siparişleri takip etmek için herhangi bir ek cihaz satın almanıza gerek yoktur. Siparişleri cep telefonunuz, tabletiniz veya varsa bilgisayarınız üzerinden takip edebilirsiniz.

OM Platformuna işletme olarak nasıl başvuru yapabilirim?

İşletme olarak başvurular ilerleyen aylarda başlayacaktır ve bu konu ile ilgili gerekli duyuru sosyal medya hesaplarımızdan ve e-posta ile yapılacaktır.